Biofeedback – na czym polega i kiedy może pomóc
Ludzki organizm to fascynujący system powiązanych ze sobą układów, do jego dobrego funkcjonowania konieczna jest nie tylko sprawność poszczególnych elementów ale także odpowiednie sterowanie całością. Tę funkcję pełni układ nerwowy. Przyglądając się jego pracy u osób doświadczających różnych trudności, często możemy odkryć wiele reakcji, które nie pełnią swoich zadań w sposób optymalny, prowadząc do zaburzeń emocjonalnych, bezsenności, zaburzeń koncentracji, problemów w podejmowaniu właściwych decyzji, bólu (szczególnie często głowy oraz pleców i szyi), ataków paniki i wielu innych. Metoda biofeedback polega na rejestrowaniu aktywności układu nerwowego i dostarczaniu w trakcie terapii informacji o jego pracy w taki sposób, aby umożliwić naukę nowych, bardziej korzystnych reakcji.
Przyjrzyjmy się prostemu przykładowi. Podczas kiedy rejestrujemy w naszym otoczeniu sytuację, którą oceniamy jako zagrożenie, następuje automatyczna reakcja współczulnego układu nerwowego, mająca na celu przygotowanie całego organizmu do walki lub ucieczki. Tętno wzrasta, obwodowe naczynia krwionośne kurczą się, powodując mniejszy przepływ krwi i w konsekwencji niższą temperaturę np. dłoni. Bardzo dokładny pomiar zmian wysokości temperatury dłoni pozwala obserwować i kształtować skuteczność ćwiczeń mających na celu dezaktywację układu współczulnego.
Dysponujemy również wieloma bardziej zaawansowanymi metodami rejestrowania pracy układu nerwowego, od poziomu przewodności i oporności skóry po elektroencefalografię EEG pozwalającą obserwować częstotliwość i amplitudę fal mózgowych w poszczególnych rejonach mózgu, podczas wykonywania prostych ćwiczeń. Pomiaru dokonujemy w sposób niemalże nieodczuwalny, poprzez montaż niewielkich elektrod rejestrujących interesujący nas sygnał. Zmianę wypracowujemy korzystając z plastyczności mózgu wciąż gotowego do nauki dzięki nagradzaniu pożądanych reakcji.
Przy odpowiednio wykonanym treningu, najczęściej już po około 12-tu sesjach obserwujemy trwałą poprawę w zakresie trenowanych reakcji – redukcję chronicznego stresu, zwiększenie efektywności regeneracji, szczególnie jakości snu, poprawę koncentracji, bardziej świadomą regulację stopnia pobudzenia i wyciszenia.
Autor wpisu: