Nietrzymanie moczu – co warto o nim wiedzieć?

Mięśnie dna miednicy zamykają od dołu naszą miednicę stanowiąc podporę dla pęcherza, macicy (u kobiet) i odbytu. Pełnią nie tylko funkcję podporową ale również ich odpowiednie napięcie i rozluźnienie umożliwia nam wypróżnianie się. Jeśli nasze dno miednicy przestaje być w dobrej formie, zaczynają doskwierać nam różne dolegliwości. Jedną z nich jest inkontynencja – temat bardzo wstydliwy ale według statystyk przeprowadzonych przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne, co 3 kobieta po 30 roku życia zgłasza problem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Inkontynencja pozostaje dużym tematem tabu i w praktyce gabinetowej zauważam, że to raczej ja jako terapeutka muszę o ten problem zapytać i zasugerować pacjentce kilka sytuacji w których do popuszczenia moczu może dojść. Pacjentki ze wstydu nie szukają pomocy u specjalistów a tutaj kluczowe znaczenie ma jak najszybsze zdiagnozowanie i zajęcie się problemem.

Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje nietrzymania moczu. Pierwszym z nich jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowane gubienie moczu podczas nagłego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego np. podczas kichania, kaszlu, zmiany pozycji ciała. Wysiłkowe nietrzymanie moczu w początkowym stadium zaczyna się od popuszczania kilku kropel moczu podczas kichania czy kaszlu, kolejnym sygnałem, że nasz problem się pogłębia jest niekontrolowany wyciek moczu podczas podnoszenia się z krzesła, kucania czy wchodzenia po schodach. Jeśli zignorujemy te objawy, problem będzie narastał a wraz z nim ilość gubionego moczu.

Kolejnym rodzajem jest nietrzymanie moczu z parć naglących. To gubienie moczu z uczuciem silnego, niemożliwego do opanowania uczucia parcia na mocz. Pacjenci z tym problemem niezwykle starannie planują wyjścia z domu tak, aby tam dokąd się udają koniecznie mieli dostęp do toalety. Parcia naglące powstają w wyniku niekontrolowanego skurczu wypieracza pęcherza co powoduje natychmiastową potrzebę skorzystania z toalety. Mechanizm wywołujący skurcze wypieracza pęcherza nie jest do końca znany. Jednak jeśli wykluczymy objawy neurologiczne, endokrynologiczne czy zapalenie pęcherza, możemy poddać się terapii u terapeuty uroginekologicznego.

Trzecim rodzajem nietrzymania moczu jest forma mieszana łącząca wysiłkowe nietrzymanie moczu i parcia naglące. W takim wypadku potrzebna jest dokładna diagnostyka i badanie urodynamiczne dla wyodrębnienia dominującego czynnika potęgującego nietrzymanie moczu. Działanie terapeutyczne powinno być interdyscyplinarne we współpracy urologa, ginekologa i terapeuty uroginekologicznego.

Skąd nietrzymanie moczu się bierze? Jest wiele czynników powodujących nietrzymanie moczu, głównymi z nich są:

Profilaktykę powinniśmy zacząć od zbadania i poprawy postawy naszego ciała oraz nauki ergonomii pracy zarówno dotyczy to pracy fizycznej jak i biurowej. Kluczowym elementem jest zmiana nawyków aby nie obciążać pęcherza i nie pogłębiać problemu:

Jeśli zdarzyło Ci się chociaż raz w życiu w jakiejkolwiek sytuacji gubić mocz – niezwłocznie zgłoś się do terapeuty uroginekologicznego aby zdiagnozować przyczynę problemu. Wnikliwa diagnostyka u terapeuty uroginekologicznego pozwoli na dobranie indywidualnego planu usprawniania i szybkie pozbycie się problemu. Terapeuta zbada całe Twoje ciało, skontroluje tor oddychania i nauczy cię prawidłowo aktywować i rozluźniać mięśnie dna miednicy oraz ułoży plan pracy do domu. Każda kobieta chociaż raz w życiu powinna zbadać mięśnie dna miednicy oraz nauczyć się ich prawidłowej aktywacji w ramach profilaktyki problemu nietrzymania moczu.

Autor wpisu:
pozostałe wpisy

Nie przytyj w pandemii! Dietetyk radzi jak zachować prawidłową masę ciała w tym trudnym czasie.

Jak pandemia wpływa na naszą sylwetkę? Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w czasie pandemii co czwarta osoba przytyła średnio od 2 do 5 kilogramów. Są też tacy,Dowiedz się wiecej

2021-04-12

Na czym polega terapia Metodą Instrumental Enrichment (IE)?

Terapia poznawcza dla dzieci i młodzieży prowadzona Metodą  Instrumental Enrichment (IE) to znana w Europie od kilkudziesięciu lat, a w Polsce obecna od niedawna, metoda pracy nad trudnościami w zakresieDowiedz się wiecej

2021-01-16

Czym jest Integracja Bilateralna i dlaczego warto ją ćwiczyć z dzieckiem?

Integracja bilateralna to koordynacja i współpraca obu stron ciała w ruchu. Umożliwia wykonywanie ćwiczeń przez jedną stronę ciała, niezależnie od ruchów drugiej oraz zdolność koordynacji obu części podczas wykonywania wieluDowiedz się wiecej

2021-01-16

REJESTRACJA

powered medidesk

    Zostaw numer
    oddzwonimy!